679231-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vattenreningskemikalier – Etanol som kolkälla
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelEtanol som kolkälla
BeskrivningUpphandlingen omfattar etanol som kolkälla till denitrifikation till Nyköpings kommun. På Brandholmens reningsverk i Nyköping behövs det en kolkälla för nedbrytning av kväve i den biologiska reningsprocessen. De biologiska stegen är anpassade efter en kolkälla bestående av etanol. För att undvika störningar i processen ställs krav på att huvuddelen av kolkällan ska bestå av etanol.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89710:Lot:1