679232-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten – Maskintjänster Mellersta Sverige
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMaskintjänster Mellersta Sverige
BeskrivningUpphandlingen omfattar hyra av entreprenadmaskiner med förare samt tillvalsutrustning. Tjänsterna avses användas i samband med arkeologiska undersökningar. Upphandlingen är indelad i följande anbudsområden: - Anbudsområde 1: Uppland - Anbudsområde 2: Södermanland - Anbudsområde 3: Västmanlands län och Örebro län - Anbudsområde 4: Dalarnas län - Anbudsområde 5: Gävleborgs län
Intern identifierare233-111-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav: Maskintjänster med förare
BeskrivningRamavtal för hyra av entreprenadmaskiner inklusive förare.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde 1 Uppland
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde 2 Södermanland
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsområde 3 Västmanlands län och Örebro län
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAnbudsområde 4 Dalarnas län
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelAnbudsområde 5 Gävleborgs län