2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lätta lastbilar
Beskrivning: Karlshamns kommun avser att upphandla tre (3) stycken lätta lastbilar. Lastbilarna ska användas för transport av livsmedel med krav på både kyl- och varmhållning. Transporterna omfattar färdiglagad mat som distribueras i mobila värme- och kylskåp. Lastbilarna ska användas för leveranser till såväl tillagnings- och mottagningskök som för direktdistribution av mat till brukare i deras hem. Fordonen ska därför vara anpassade för regelbunden körning i både tätort och bostadsområden samt möjliggöra effektiv och säker hantering av lasten vid lossning. Syftet med upphandlingen är att säkerställa en pålitlig och kvalitativ transportlösning som upprätthåller livsmedelssäkerhet, rätt temperatur och god kvalitet hela vägen från produktion till slutmottagare.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34100000 Motorfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120878:Lot:1