Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgenutrustning för PCI och Angiografi.
Referensnummer: 22-IU-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Röntgenavdelningen vid Sundsvalls sjukhus, Region Västernorrland, är i behov av att komplettera med en röntgenutrustning som backup-system för befintligt system. Backup-systemet ska utöver kunna användas till PTC med biliär intervention, pyelostomiinläggning samt perifer angiografi. Det planeras för ett ev. införande av trombectomier vilka kardiologen då kommer att utföra på detta system.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen