Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
1-4 Trubaduren - ROT, Uddevallahem
Referensnummer: 22/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Trubaduren byggdes under miljonprogrammet i slutet av 1960 -talet och är i behov av renovering. Entreprenaden omfattar ROT renovering av 449 lägenheter fördelade på 4 fastigheter (Trubaduren 1, 2, 3 och 4) omfattande 24 hus. Uddevallahem avser upphandla Trubaduren 1 och Trubaduren 2 med option på Trubaduren 3 och Trubaduren 4. Renoveringen omfattar i stort nya badrum med nya vatten och avloppstammar, Ny FTX ventilation, Ny tilläggsisolerad skivfasad, nya fönster och dörrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211310 Byggnation av badrum, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uddevallahem avser upphandla Trubaduren 1 och Trubaduren 2 med option på Trubaduren 3 och Trubaduren 4. Färdigställande av trubaduren 1 och 2 är vecka 14 2025. Färdigställandetid för option 3 är vecka 27 2026. Färdigställandetid för option 4 är vecka 02 2027.