679902-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Översättartjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättningstjänster
Referensnummer: Af-2021/0021 6689
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av kontraktsföremålet
Arbetsförmedlingen behov avser främst översättning av utländska betyg och intyg för arbetssökandes räkning till svenska.
Ett visst behov finns även för att översätta skriftlig konversation/kommunikation med arbetssökande till och från svenska.
De vanligast förekommande språken har varit: Arabiska, Persiska, BKS, Ryska, Turkiska och Ukrainska.
Volymer och Takvärde
Åren 2017 - 2021 har inneburit stora variationer av inköpsvärdet.
Under 2022 har Arbetsförmedlingen köpt översättningstjänster för cirka 5,5 miljoner SEK.
Prognosen för 2023 är något lägre.
Arbetsförmedlingen uppskattar det totala inköpsvärdet under avtalsperioden inklusive optioner till 20 miljoner SEK.
Takvärdet för avtalsperioden sätts därmed till är 25 miljoner SEK. Om och när detta värde uppnås är avtalet utan verkan.
Arbetsförmedlingen garanterar ingen volym under avtalsperioden.