679953-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Underhåll av datanätutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksinstallationer
Referensnummer: LiU-2022-03892
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50312310 Underhåll av datanätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nätverksinstallationer till Linköpings universitet
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Inom LiU:s campusområden finns ett löpande behov av att underhålla och utöka befintligt kabelnät, främst för datatrafik. Denna upphandling omfattar dessa arbeten och LiU söker en leverantör som kan tillhandahålla material samt utföra dessa arbeten. Uppdragen avser följande campusområden:
Campus Valla (Linköping)
Campus Norrköping
Malmstens, Campus Lidingö (Stockholm)
Vissa lokaler på Campus US (Linköping)
Den övervägande delen av uppdragen kommer att avse Campus Valla och Campus Norrköping. En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.
Målbild
Målet är avtal med en leverantör som arbetar i nära samarbete tillsammans med LiU och kan bidra till god standard på LiU:s kabelnät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44321000 Kabel, 44322200 Kabelanslutningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314300 Kabelutrustning, 45314320 Installation av datakablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen