680098-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Livsmedel, drycker, tobak o d – Livsmedel - Skafferi, bageri och catering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel - Skafferi, bageri och catering
Beskrivning: Upphandlingen avser Livsmedel: Skafferi, bageri och catering för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Skafferi: avser att tillgodose Beställarens inköp av dagligvaror och livsmedel i konsumentförpackningar. Syftet med upphandlingen är också att tillgodose behovet av leverantörer på nära håll för snabba och akuta kompletteringsköp. En del köp är också av karaktären pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs tillsammans med brukare/kunder från Beställarens verksamheter. I upphandlingen ingår inte köp av tobak, snus eller medicin. Bageri: avser att tillgodose Beställarens behov av färskt bröd och bageri-artiklar. Catering: avser att tillgodose Beställarens behov av catering till diverse event, frukost, lunch eller middag. Dessa evenamang kan förekomma under allt från tidig morgon till sen kväll. Beställaren efterfrågar avtal med flera livsmedelsbutiker, bagerier och resturanger. Köpen ska kunna göras genom ett fysiskt besök hos leverantör, gärna med gångavstånd från Beställarens olika verksamheter, alternativt via webbutik/telefon med leverans. Med anledning av att Beställarens verksamheter är utspridda inom Sundsvalls kommuns geografiska område avser Beställaren teckna avtal med samtliga kvalificerade leverantörer. Utöver denna upphandling har Beställaren befintliga avtal omfattande livsmedelsinköp till storkök inom Beställarens verksamheter. Dessa enheter kan använda detta avtal vid brådskande kompletteringsköp eller vid köp av varor som ordinarie avtalsleverantör för storkök inte kan leverera.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Livsmedel - Skafferi
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118786:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 55520000 Catering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Livsmedel - Bageri
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118786:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Livsmedel - Catering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118786:Lot:3