680165-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende naturvårdande arbeten i skyddade områden
Referensnummer: 2022/4063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skogsstyrelsen bjuder in för att lämna anbud på naturvårdande skötsel i skyddade områden med biotopskydd och naturvårdsavtal. Områdena behöver skötselinsatser för att bevara natur- och kulturvärden, till exempel genom avveckling av gran i löv- eller tallskog, genom trädåtgärder som friställning, ringbarkning, veteranisering eller beskärning samt i vissa fall utkörning av stammar och ris. Exempel på tjänster vi söker är röj- och motorsåg, skogsmaskiner i olika storlekar, hästkörning och arboristtjänster.
Tjänsterna upphandlas för hela Sverige. Landet är indelat i 37 anbudsområden och anbudsgivaren har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera av dessa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 37Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Upphandlingen är uppdelad i 37 anbudsområden och anbudsgivaren har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera av dessa.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 till 37
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211200 Forsling av virke i skogen, 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning, 77211500 Trädvård, 77341000 Beskärning av träd, 77342000 Klippning av häckar, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1 till 37: Norra Fyrbodal, Södra Fyrbodal, Skaraborg, Göteborg, Blekinge, Norra Halland, Södra Halland, Jönköping, Höglandet, Norra Kalmar, Södra Kalmar, Kronoborg, Södra Skåne, Norra Skåne, Östergötland, Södra Stockholm, Norra Stockholm, Gotland, Sörmland, Örebro, Uppsala, Västmanland, Värmland, Dalarna, Gävleborg, Södra Jämtland, Norra Jämtland, Sydvästra Lappland, Sydöstra Lappland, Umeå, Skellefteå, Mellersta Norrbotten, Södra Norrbotten, Sydöstra Norrbotten, Norra Norrbotten, Medelpad, Ångermanland. Områdena behöver skötselinsatser för att bevara natur- och kulturvärden, till exempel genom avveckling av gran i löv- eller tallskog, genom trädåtgärder som friställning, ringbarkning, veteranisering eller beskärning samt i vissa fall utkörning av stammar och ris. Exempel på tjänster vi söker är röj- och motorsåg, skogsmaskiner i olika storlekar, hästkörning och arboristtjänster.