6802-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kollektivtrafik med tåg
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
16FMV11154 Ramavtal Tågtransport – Personresor.
Referensnummer: UH-2017-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning avser tågresor.
Syftet med upphandlingen är att ge FM/FMV, eller annan avropsberättigad myndighet, en möjlighet att kombinera ett kostnadseffektivt, snabbt och bekvämt sätt att resa med en hög grad om miljöanpassning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens omfattning avser tågresor och därmed tillhörande Tjänster. Syftet med upphandlingen är att ge FM/FMV, eller annan avropsberättigad myndighet, en möjlighet att kombinera ett kostnadseffektivt, snabbt och bekvämt sätt att resa med en hög grad om miljöanpassning.