680223-2022 - ÄndringSverige-Halmstad: Anläggningsarbeten för kajer
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Kaj 800
Referensnummer: TFN 2022/00130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Kaj 800 är den yttersta kajen av totalt 8 st kajer i Halmstad hamn. Kajen används bara sporadiskt idag. Efter ombyggnationen kommer kajen att fungera som huvudsaklig kaj för transporter av bilfragg, dvs. malda bildelar/metallskrot.
Entreprenaden omfattar om- och tillbyggnad av Kaj 800 samt ombyggnad av bulkterminalyta för område i anslutning till kajen.