680250-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kirurgiska specialisttjänster – Endokrinologisk kirurgi
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Endokrinologisk kirurgi
Beskrivning: Denna upphandling avser tjänster inom endokrinologisk kirurgi
Intern identifierare: UPPH2023-00272
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Icke direktivstyrt enstegsförfarande förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsförfarandet innebär att tilldelningsbeslut får föregås av förhandlingar med anbudsgivare. Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling. Denna upphandling avser hälso- och sjukvårdstjänster, vilka omfattas av bilaga 2 till LOU. Eftersom upphandlingens värde beräknas överstiga gällande tröskelvärde genomförs den i enlighet med 19 kap. LOU.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121300 Kirurgiska specialisttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000