Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskrift som tjänst 2018-47_3
Referensnummer: 2018-47_3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänstens omfattning
Leverantören ska tillgodose Österåkers kommuns (nedan ”Beställaren") hela behov av utskrifts-, kopierings- och skanningstjänster. Tjänsten omfattar tillhandahållande av de olika typkonfigurationer (enheter) som redovisas nedan under avsnittet ”Krav typkonfigurationer”, ansvar för service, drift och underhåll samt tillhandahållande av förbrukningsmateriel som t.ex. tonerkassetter m.m. Leverantören ansvarar för att tjänsten fungerar i sin helhet under avtalstiden och att enheter läggs till, ersätts eller tas bort på begäran av Beställaren enligt de krav som uppställs under i detta dokument.
Leverantören svarar vidare för samtliga bakomliggande system och hårdvara som krävs för att tillhandahålla utskrift som tjänst till Beställaren. Leverantören svarar inte för de delar som framgår av avsnittet "Tekniska förutsättningar" och heller inte för tillhandahållande av utskriftspapper.
Antalet objekt inom varje typkonfiguration kan öka eller minska under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232130 Färgskrivare, 38520000 Skannrar, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner, 79521000 Kopieringstjänster, 79999100 Skanning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen