2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift av bostad med särskild service och daglig verksamhet Segerstadsvägen 88-92
Beskrivning: Utföraren åtar sig att från och med 2024-12-01 för beställarens räkning svara för driften bostad med särskild service i form av gruppbostad med nio lägenheter samt integrerad daglig verksamhet. Upphandlingen avser åtta lägenheter med option på den nionde lägenheten. Målgruppen är personer med lindrig eller måttlig intellektuell funktionsnedsättning. I uppdraget ingår både att svara för service, omvårdnad och stöd enligt Lagen om stöd och service för vissa funktionshindrade (LSS) och i viss mån Socialtjänstlagen (SoL). Utföraren svarar även för insatser enligt Hälso- och sjukvårdslagen (HSL), dock ej läkarinsatser.
Intern identifierare: ON 2023 – 00025
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandling görs i enlighet med reglerna om förenklad upphandling i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, Bilaga 2 "Sociala och andra särskilda tjänster". Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling. UM avser att teckna avtal med en (1) leverantör, anbudsgivaren kan endast lämna anbud på upphandlingen som helhet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85311200 Social omsorg för handikappade
Ytterligare klassificering (cpv): 85311000 Social omsorg med inkvartering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000