2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontrakt avseende Strategisk samverkan Kraftprojekt Stockholm
Beskrivning: Projektet avser uppgradering av kraftförsörjningssystem för flera byggnader i 10 kvarter med fokus på driftsäkerhet och robusthet. Systemuppbyggnaden för kraftförsörjningen ska följa ”Den Robusta Sjukhusbyggnaden”. En rekommendation från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB. Inom ramen för projektet ska ny mottagningsstation byggas, befintlig reservkraftsanläggning uppgraderas, nätstationer moderniseras och styrsystemet uppgraderas Beställaren har beslutat att genomföra dessa entreprenader i strategisk samverkan med syfte att parternas gemensamma erfarenheter från huvuddel ska kunna återföras till projektet och komma till nytta vid arbete med resterandeentreprenader. Mer konkret ska entreprenören utföra arbete med i detta kontrakt beskrivna entreprenader, vilka delprojekt till omfattning, tider för färdigställande, riktpris och kvalitetsnivåer kommer att konkretiseras för varje entreprenad för sig.
Intern identifierare: 3510/23
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 31682510 Reservkraftssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Mall SFV Strukturerat ABT_AB (2)