680434-2023 - ResultatSverige-Alvesta: Eldistribution
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av elleverans
Referensnummer: 2023-251
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65310000 Eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp och prissäkring av elleveranser till upphandlande myndigheter. Total volym är ca 67Gwh/år.
Följande organisationer ingår i upphandlingen:
Alvesta Kommun
Allbohus Fastighets AB
Alvesta Energi AB
Alvesta Renhållnings AB
Ljungby Kommun AB
Ljungby Utveckling AB
Ljungby Bostäder AB
Markaryds Kommun
MIBAB
Barstolen Fastighets AB
Älmhults Kommun
Ytterligare uppgifter framgår ur upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen