68046-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Uthyrning av helikoptrar med besättning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HKP 2020 2019/2181.
Referensnummer: 2019/0012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för att täcka Skogsstyrelsens behov av helikopter assistans vid inventering, naturvårdsbränning etc.
Skogsstyrelsen avser att upphandla ramavtal för helikoptertjänster med ett flertal olika uppdragstyper som skogsinventeringar, artinventeringar, skogsbränning med brandflyg osv.
De anbud med lägst pris kommer att antagas.
Uppskattat värde
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 2 500 000 SEK.
Helt eller delat anbud
Anbud kan lämnas på hela eller på delar av uppdraget. Detta innebär att det går att lämna anbud på en eller flera regioner samt på en eller flera efterfrågade tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60442000 Bekämpning av skogsbränder från luften, 77200000 Skogstjänster, 77231400 Skogsinventering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets totala volym var förra perioden ca 2,5 MSEK.
Upphandlande myndighet
Skogsstyrelsen är myndigheten för frågor som rör skog och som arbetar på medborgarnas uppdrag för att landets skogar ska vårdas och brukas så att skogen ger en uthålligt god avkastning samtidigt sombiologisk mångfald bevaras. Skogsstyrelsen arbetar också med att lyfta fram skogens värden för rekreation och friluftsliv, samt att öka medvetandet om skogens betydelse. Vi leder utvecklingen i skogen för ett hållbart samhälle. Vi arbetar på medborgarnas uppdrag för att skogens alla värden ska tas tillvara på ett väl avvägt sätt. Genom ökad tydlighet och synlighet driver vi produktionsfrågorna, utvecklar miljöarbetet och lyfter skogens sociala värden. Läs mer om oss på www.skogsstyrelsen.se
Orientering