680471-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörarbeten
Referensnummer: 22/54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för Rörarbeten.
Avrop sker på löpande, planerat och oplanerat underhåll, samt mindre om- och tillbyggnader.
Upphandlingen omfattar följande enheter:
Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) nr 556499-5909
Eskilstuna kommun nr 212000-0357
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB nr 556935-7501
Eskilstuna Logistik och Etablering AB nr 559048-6188
Översiktlig information om objektet
Upphandlingen avser ramavtal för Rörarbeten. Förekommande arbeten utförs i fastigheter som rymmer lägenheter och lokaler hos Eskilstuna Kommunfastigheter AB, i kommunala fastigheter (kontor, skola, förskola mm), i industrifastigheter samt i kontors- och verksamhetslokaler hos övriga kommunala bolag.
Takvolym
Takvolym för ramavtalet är 110 000 000 kr under hela avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231112 Installation av rörsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen