680519-2023 - ResultatSverige-Örebro: Personalförmedling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningspool Reception-Vaktmästeri Solna och Örebro
Referensnummer: A2023/1977
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
SCB har behov av receptionist/vaktmästare med administrativ förmåga.För att arbetet ska fungera vid oplanerad och planerad frånvaro/ledighet är SCB i behov att teckna avtal med en leverantör per verksamhetsort som kan hålla en ”pool” med upplärda receptionister/vaktmästare att kalla in vid behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79992000 Receptionstjänster, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SCB har behov av receptionist/vaktmästare med administrativ förmåga för sina lokaler i Örebro och Solna.
Sektionen för stöd och lokaler ska bland annat ge ett effektivt och uppskattat stöd inom lokalservice och administration till myndigheten. Sektionen ska bidra till en effektiv och modern lokalförsörjning och god arbetsmiljö.
Arbetet innebär att man har ett stort ansvar med mycket kontakter både med interna och med externa parter. Arbetet genomförs av ett team och samarbete med Solna/Örebro.
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Omfattning
Avtalet omfattar leverans av receptionister/vaktmästare för SCB:s verksamheter i Örebro och Solna. Volym för uppdragen beräknas omfatta cirka 6 700 000 SEK för hela avtalsperioden exklusive moms för löpande avrop vid behov under avtalstiden. Budgeten är räknad på en konsult per ort på heltid men beroende på hur det ser ut med egen bemanning och behov från verksamheten kan det variera.
Omfattningen av uppdragen kommer att variera under avtalsperioden. Köparen förbinder sig inte att köpa en viss volym under avtalstiden. Maximalt belopp som ramavtalet får omfatta under avtalstiden är 10 000 000 SEK exklusive moms.
Anbudsområde
Upphandlingen är indelad i två (2) anbudsområden som utvärderas var för sig:
Örebro
Solna
Anbudsgivarna kan lämna anbud på ett eller flera av anbudsområdena.
Anbudsutvärdering
SCB kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet med hänvisning till följande grunder för tilldelning:
Anbud med lägst pris kommer att antas.
I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma lägsta anbudspris kommer upphandlande myndighet att tilldela avtal genom lottning. Lottningen kommer att ske vid protokollfört sammanträde bestående av tre (3) representanter från SCB.