680609-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Målning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Målning Lokal
Referensnummer: 22/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45442100 Målning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser målningsarbeten på avrop inom affärsområdet Lokaler (AO Lokaler)
Beställaren avser att teckna ramavtal med två (2) entreprenörer i rangordningen: En entreprenör rangordnad som nummer ett (1) samt en reserv.
Ramavtalet omfattar bland annat:
Invändiga måleriarbeten t.ex  underhållsarbeten av verksamhetslokaler under pågående verksamhet.
Visst lägenhetsunderhåll med hyresgästers tillval t.ex lägenhetsmålning/tapetsering under kvarboende.
Utvändig målning.
Takvolym för ramavtalet är 70 000 000 000 kr under hela avtalsperioden, det vill säga avtalsperiod 2+2 år inklusive förlängningsoptioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45442110 Målning av byggnader, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställare
Upphandlingen omfattar följande enheter:
Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) org nr 556499-5909
Eskilstuna kommun org nr 212000-0357
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB org nr 556935-7501
Eskilstuna Logistik & Etablering AB org nr 559048-6188
Samtliga bolag tecknar egna avtal.
Upphandlingen avser målningsarbeten på avrop inom affärsområdet Lokal. (AO Lokal)
Vinnande anbudsgivare utgör rangordning nummer ett (1).
Invändiga måleriarbeten t.ex underhållsarbeten av verksamhetslokaler under pågående verksamhet.