2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny beredning för spädvattenproduktion, Idbäcken
Beskrivning: Idbäcksverket i Nyköping producerar elektricitet och fjärrvärme. Baslasten tillgodoses av Panna 3, en bubblande fluidbäddpanna som eldar biobränslen, med returträflis som bas. Pannan producerar ånga med data upp till 540°C/140 bar. Rökgaserna som uppstår renas genom textilfilter med släckt kalk och aktivt kol. Därefter kondenseras rökgaserna i en direktväxlad tubkondensor. Kondensatet som uppstår renas innan det leds till recipient. Anbudet skall omfatta leverans, installation, idrifttagning och utbildning gällande ett komplett RO-baserat system för produktion av spädvatten från ultrafiltrerat rökgaskondensat och/eller avhärdat stadsvatten inklusive de pumpar, instrument och lagringstankar som behövs.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Upphandlingen har legat ute på annons förut, men behövde avbrytas. För att hinna ha den ute igen med ett något förändrat underlag behöver påskyndat förfarande användas.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119114:Lot:1