680632-2022 - ResultatSverige-Kristianstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedlet Spinraza - substansen nusinersen
Referensnummer: 2022-O002588
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar inköp av Läkemedlet Spinraza - substansen nusinersen (M09AX07).
--
Ang uppgift om upphandlingens värde
I enlighet med svensk lagstiftning görs bedömningen att uppgift om pris/värde ska beläggas med SEKRETESS enligt Offentlighet och sekretesslagen (OSL) 31 kap 16§ samt 19 kap 3§. Siffran "1" har angetts då fältet "Värde" är obligatoriskt att fylla i.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar inköp av läkemedlet Spinraza - substansen nusinersen (M09AX07).
Leverantören åtar sig att leverera läkemedlet till Köparen i enlighet med ingånget Avtal.