2. Förfarande
Förfarande
Titel: Maskintjänster till Luleås gator (centralorten)
Beskrivning: Luleå kommun har behov av maskintjänster för vinterväghållning. Uppdraget omfattar plogning, moddplogning, städning/snöbärning, underhållshyvling, vårhyvling, snöbortforsling,skötsel av snötipp, halkbekämpning och sandupptagning av ca 26 mil prioriterade gator samt busshållplatser, trottoarer längsmed bussgator, ca 21 mil bostadsgator, ca 23 mil gång- och cykelvägar. Luleå kommun ansvarar för samordning och ledning av dessa maskintjänster. Det som upphandlas omfattar även maskintjänster av sommarunderhåll. Uppdragen inkluderar vägslåtter, grushyvling, klippning av högvuxna grönytor och underhållssopning.
Intern identifierare: KLF 2026/16
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34140000 Tyngre motorfordon, 34143000 Fordon för vinterväghållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde norra
Beskrivning: Anbuds/plogområde norra
Intern identifierare: Delområde norra
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde södra
Beskrivning: Anbuds/plogområde södra
Intern identifierare: Delområde södra
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde västra
Beskrivning: Anbuds/plogområde västra
Intern identifierare: Delområde västra
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde östra
Beskrivning: Anbuds/plogområde östra
Intern identifierare: Delområde östra