681557-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Borås: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn köp av Mikrobioreaktorer med avancerade övervakningsfunktioner
Referensnummer: 22125-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE High-throughput Centre i Örnsköldsvik behöver upphandla utrustning för mikrobioreaktorer, >20 brunnar (wells) i ett set med max 1 ml volym vardera. Det är viktigt att utrustningen kan fylla på varje brunn separat, bevaka biomassa, pH, DO, fluorescens, O2- och N2-nivåer i varje brunn. Utrustningen måste vara kompatibel med anaerobisk kultiverings- och gaslock/kopplingar, fuktgivning/fuktning, temperaturer på 10-50 grader C, och så kallad ”shaking speed” på 1500 rpm.
RISE har sökt globalt efter leverantörer som kan erbjuda motsvarande instrument men endast hittat Beckman Coulter Life Sciences som potentiell leverantör. Därför avser RISE ingå avtal med Beckman Coulter Life Sciences avseende köp av instrumentet Biolector XT.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt en marknadsundersökning som RISE har genomfört är Beckman Coulter Life Sciences ensamma om att kunna erbjuda det efterfrågade instrumentet.
Mot den bakgrunden har RISE via ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering upphandlat Beckman Coulter Life Sciences för leverans av denna utrustning.