681619-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korsbandsfixation
Referensnummer: UC-2022-193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser fixationsimplantat för proximal och distal förankring vid Korsbandsfixation för Universitetssjukhuset i Linköping, Vrinnevisjukhuset i Norrköping och en dagkirurgisk verksamhet.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden
Anbudsområde 1: Främre korsbandsfixation, femur
Anbudsområde 2: Främre korsbandsfixation, tibia
Anbudsområde 3: Borrstift
Anbudsområde 4: Interferensskruv
Anbudsområde 5: Menisksuturer
Typ av avtal
Upphandlingen syftar till ingående av ramavtal
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 5
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 5Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbudsområde 4: Interferensskruv.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
UC-2022-193 Korsbandsfixation
Del nr: Anbudsområde 1. Främre korsbandsfixation, femur
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Anbudsområde 2. Främre korsbandsfixation, tibia
Del nr: Anbudsområde 3. Borrstift
Del nr: Anbudsområde 4. Interferensskruv.
Del nr: Anbudsområde 5. Menisksuturer
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar