681634-2023 - ÄndringSverige-Visby: System- och stödtjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsplattform för utskrivningsprocess
Referensnummer: RS 2023/1946
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland genomför upphandling av en Kommunikationsplattform för utskrivningsprocessen (Tjänsten).
Upphandlingen omfattar en i grunden, färdigutvecklad tjänst som driftas som en molntjänst, samt nödvändiga tjänster som ska säkerställa en framgångsrik implementation och löpande systemförvaltning. Upphandlingen ska resultera i ett avtal, som möjliggör kostnadseffektiv vidareutveckling av Tjänsten i linje med verksamhetens behov.
Målet med Tjänsten är följsamhet till Lag (2017:612), Lagen om samverkan vid utskrivning från sluten hälso- och sjukvård. Lagen reglerar samverkan, planering och betalningsansvar i utskrivningsprocessen.