681796-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telematik 2022
Referensnummer: 1-567-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västtrafik AB (Västtrafik), 556558–5873, och Västra Götalandsregionen (VGR), 232100–0131, inbjuder er att lämna anbud avseende leverans av Telematiktjänster för Västtrafik och Västra Götalandsregionens behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64210000 Telefon- och dataöverföring, 72318000 Dataöverföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling samordnas och utförs av Västtrafik. I underlaget för denna upphandling benämns Västtrafik och VGR gemensamt som ”Beställaren”. Beställaren och Leverantören benämns gemensamt “Parterna”.
Antagen Leverantör ska för Beställaren, leverera Telematiktjänster, associerade tjänster samt kundstöd i enlighet med de villkor och krav angivna i upphandlingsdokumenten.
Beställaren avser att ingå avtal med en leverantör för hela åtagandet. Det är med andra ord inte möjligt att lämna anbud på delar av uppdraget.
Beställaren har under lång tid utnyttjat trådlös överföring av data i olika system. Krav och omfattning har över tid ökat samtidigt som ny teknologi medfört avsevärda prestandaökningar. Idag är trådlös Telematik en verksamhetskritisk komponent för Västtrafik där betal- och realtidssystem är de viktigaste delsystemen. Transaktionsdata, som omfattar bland annat ca 500 mkr i försäljningsintäkter, strömmar genom betalsystemen varje år. Under 2023 planeras ett nytt betalsätt “Blippa & Res” som ökar krav på tillgänglighet, kapacitet och prestanda på den trådlösa dataöverföringen.
Inom Västra Götalandsregionen används Telematik främst för övervakning av utrustning och anläggningar bland annat inom fastighetsförvaltningen samt uppkoppling av rörliga resurser såsom ambulanser och röntgenenheter vilket i sig är mycket verksamhetskritiskt.
Beställaren har en omfattande storlek och hanterar flera olika tekniska plattformar som nyttjar Telematik. Under avtalsperioden förväntas antalet telematiktillämpningar öka kraftigt samtidigt som tillgänglighetskraven ökar. Det är därför av stor vikt att de mest kritiska delarna av systemen, som bland annat anslutningar utgör, är robusta och har en mycket hög tillgänglighet.
Ytterligare information om Beställarens verksamhet finns i “Bilaga Verksamhetsbeskrivning”.
Notera att “Bilaga Verksamhetsbeskrivning” endast syftar till att ge ytterligare förståelse om Beställarens verksamhet och inte innehåller krav på leverantören eller leveransen, om dessa krav inte framgår av övriga upphandlingsdokument.
Beställaren nyttjar idag mer än 4700 telematikabonnemang med en total transaktionsvolym om ca 3 TB per månad. För detaljerad information om Beställarens historiska förbrukning av data (nationell och internationell) och SMS, se “Bilaga Statistik dataanvändning”.
I "Prisformulär" anges ytterligare information, där även pris ska anges för olika prisposter.