2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av konsultstöd för IT-Säkerhetskonsulter
Beskrivning: Riksbankens säkerhetssystem erfordrar löpande underhållsåtgärder avseende uppgraderingar av hård- och mjukvaror, till del utförs detta arbete av de leverantörer som installerat systemen men för vissa delar saknas kompetens hos leverantörerna. Riksbanken behöver konsultstöd med särskild kompetens för att utveckla, kontrollera, konfigurera samt förvalta delar av säkerhetssystemen. I uppdraget ingår även att till viss del och om behov uppstår, leverera hårdvara i form av switchar, datorer etc.
Intern identifierare: Dnr 2024-00770
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000