681857-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd och konditorivaror E-handel
Referensnummer: 22/124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av färskt bröd och konditorivaror via E-handel med utleverans till kommunens verksamheter. Gäller ej kommunens storkök.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende leverans av färskt bröd och konditorivaror till kommunens verksamheter.
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för inköp av färskt bröd och konditorivaror via E-handel till verksamheter i Jönköpings kommun. Beställaren ämnar teckna avtal med 1 (en) Leverantör som kan leverera i hela kommunen. I uppdraget ingår att leverera måndag - lördag.
Detta avtal omfattar inte färskt bröd till storköken på äldreboenden, skolor och förskolor inom Jönköpings kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811100 Bröd, 15812000 Bakverk och kakor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 7000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 9 000 000 kr
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.