68188-2017 - PlaneringSverige-Bålsta: Social omsorg för handikappade
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskilt boende för äldre.
Referensnummer: UH-17-12198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311200 Social omsorg för handikappade
II.1.4.
Kort beskrivning
Håbo kommun har behov av fler vårdplatser för särskilt boende. Kommunstyrelsen har fattat beslut om planuppdrag i området Kyrkcentrum, där upphandlad leverantör kommer erbjudas köpa en tomt till marknadsmässigt pris och därefter anmodas projektera, uppföra och förvalta ett äldreboende med 60 lägenheter plus ca 6-8 platser för korttidsboende. Kommunen ska sedan garanteras att hyra boendet under 30 års tid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70110000 Exploatering av fastigheter, 70122100 Försäljning av mark, 70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 71200000 Arkitekttjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71421000 Trädgårdsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311100 Äldreomsorg, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen