68197-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externa boendeplatser med särskild service för funktionshindrade enligt SoL och LSS
Referensnummer: UH-2018-034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85320000 Socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun upphandlar Externa boendeplatser enligt SoL och LSS.
Boende med särskild service innebär att den boende har ett beslut enligt LSS eller SoL angående boende med tillgång till omsorg, stöd och service.
Boendet kan organiseras i ett antal olika former beroende på den boendes behov. Avtalet kommer inte att vara exklusivt då Härnösands kommun själv också har boenden där placeringar i första hand kommer att ske i den mån plats finnes.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
SoL
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
LSS
Del nr: 2