682027-2025 - Resultat
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Undersökning av PFAS 2025
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUndersökning av PFAS 2025
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att teckna ett avtal med en leverantör som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av: Verifierande fältprovtagning av PFAS i jord, ytvatten och grundvatten inom 15 EBH-objekt. Ersättning i form av rörligt arvode mot budget med ett takpris på 150 000 kr per objekt.
Intern identifierare577-10010-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45111250 Markundersökningar, 71335000 Tekniska undersökningar, 71351500 Markundersökningstjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90715200 Undersökningar av andra utsläpp
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000