2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vikarmskran, hamnkran
Beskrivning: Skellefteå kommun upphandlar en ny mobil vikarmskran (hamnkran) el på hjul som är monterad, driftsatt och godkänd till Skellefteå hamn. Den mobila hamnkranen på hjul ska vara monterad, driftsatt och godkänd för fullgod leverans. Om erforderliga politiska och kommersiella beslut ej tas kan Skellefteå kommun avbryta upphandlingen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42414110 Hamnkranar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119401:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran, 42000000 Industrimaskiner
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Optioner för tilläggsutrustning och en till Vikarmskran enligt samma specifikationer.