68230-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Måltidsleveranser
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varm och kall patientkost
Referensnummer: SLSO 19-283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
SLSO avser att lägga ner produktionsköket kostenhet Rosenlund, varför en upphandling av patientkost genomförs.
Upphandlingen består av två anbudsområden:
Anbudsområde 1 omfattar leverans av varma måltider till 259 vårdplatser till ett värde av ca 9,5 miljoner SEK per år.
Anbudsområde 2 omfattar leverans av kylda måltider till 305 vårdplatser till ett värde av ca 11,15 miljoner SEK per år. Antalet vårdplatser kan komma att utökas under avtalsperioden med uppemot ytterligare ca 200 vårdplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15332200 Sylt och marmelader, fruktgeléer, frukt- eller nötpuré och -massa, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15871200 Såser, blandade smaktillsatser och kryddblandningar, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 55322000 Tillagning av måltider, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1 omfattar leverans av varma måltider till 259 vårdplatser till ett värde av ca 9,5 miljoner kr per år.