68239-2018 - ResultatSverige-Karlskrona: Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsulttjänst inom området Avloppsreningsprocess
Referensnummer: KS 2017/6012 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande timpriser för konsultuppdrag för maskin- och processteknik för avloppsreningsverk.
Beställaren har behov av att säkra tillgången på konsulter för sin löpande verksamhet men också för insatser med kort varsel eller av akut karaktär.
Beställaren avser att genom denna förfrågan upphandla ramavtal för senare avrop.
Följande roller/arbetsuppgifter kan komma ifråga; expert, projektledare och handläggare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp av teknisk konsulttjänst gällande avloppsreningsprocessen.