682420-2024 - Resultat
Sverige – Byggtekniska konstruktionstjänster – Tekniska konsulter - Konstruktör
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTekniska konsulter - Konstruktör
BeskrivningUppdraget omfattas av konsultuppdrag inom arbeten avseende konstruktör-konsultation vid mindre och större om- och nybyggnationer av hyresrätter/flerbostadshus och/eller lokaler. Objekten är belägna i Solna stad. Omfattningen av arbetsmomenten i projekteringsskedet varierar beroende på vilken entreprenadform som tillämpas. Uppdraget kan såldes omfatta upprättande av huvudhandlingar/systemhandlingar och sedermera bygghandlingar, alternativt enklare förfrågningsunderlag vid totalentreprenad. Arbetet kan omfatta nedan punkter men utesluter inte andra arbeten inom området: • Säkerställa att alla ritningar och konstruktioner uppfyller relevanta byggnormer, standarder och bestämmelser. • Att utveckla säkra och effektiva konstruktionslösningar som uppfyller projektets krav. • Välja rätt material och dimensionera strukturerna. • Effektivt använda programvara för datorstödd design (CAD) eller byggnadsinformationsmodellering (BIM) för att skapa exakta och detaljerade ritningar och modeller • Kontinuerligt granska och justera konstruktionen för att säkerställa högsta möjliga kvalitet genom hela projekteringsfasen.
Intern identifierareSI 2024/35
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000