682536-2023 - ResultatSverige-Linköping: Finansiell leasing
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing av fordon
Referensnummer: 23/189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Leasing samt administrationsavtal för Tekniska verkens fordon
Beställaren har haft operationell leasing sen många år tillbaka och vill fortsätta med det upplägget.
Upphandlingen omfattar operationell leasing av fordon samt administration av Beställarens egenägda fordon.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Syfte
Ramavtal som medger en fördelaktig hantering av fordonsflottan som är rationell och ekonomiskt optimal för koncernen.
Omfattning
I dag har Beställarens en vagnpark fördelat enligt nedan:
330 stycken fordon med operationella leasingavtal avser personbilar och lätta lastbilar
180 stycken administrationsavtal avser registrerade som oregistrerade fordon så som släp, terrängfordon, truckar, hjullastare, skylift och personbilar med mera.
Takvolym för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 400 000 000 SEK.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos Beställaren inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Ej uppdelning av kontrakt
Beställaren lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) Leverantör som tar ansvar för hela åtagandet. Beställaren väljer därför att ej dela upp kontraktet.