Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 860 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33169000 Kirurgiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser inköp och leverans av två (2) phacoutrustningar inkl. installation, dokumentation, utbildning i utrustningens handhavande och skötsel samt teknisk utbildning. För förbrukningsartiklar och tillbehör som krävs för driften av utrustningarna tecknas ett ramavtal som en integrerad del av leveransavtalet.