68283-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Kvalificerad projektingenjör riskhantering inom program Västlänken
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kvalificerad projektingenjör riskhantering inom program Västlänken
Beskrivning: 1 resurskonsult som Kvalificerad projektingenjör riskhantering inom program Västlänken.
Intern identifierare: KOM-415460
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: • Kort beskrivning av upphandlingen: förtydliga rollen: "Samordnare risk" Kvalificerad projektingenjör med inriktning mot att samordna riskarbetet inom program Västlänken. • Kontaktperson för upphandlingen: Katarina Delvret • Skall avtalet ersätta ett tidigare avtal (Om ja ange diarie-/ärendenummer på avtalet samt om möjligt även ansvarig inköpare): Ja, TRV 2022/92222, Samuel Bruun • Avtalstid / samt eventuellt option: Avtalstid 2025-06-02 – 2027-06-01 samt option på 1+1 år • När önskas kontrakt färdigt: 2025-05-02 • Grov uppskattning av värde: ca 4 mnr kr • Finns en eller fler leverantörer på marknaden: Ja ex Afry, Sweco, Crabat, RK projektledning • Om ej konkurrensutsatt upphandling ange kortfattat skälet för att frångå konkurrensutsättning. Konkurrensutsatt. • Vilken arbetsorder ska tiden för upphandling läggas på? 163024108 • Är Infosäk- och/eller säkerhetsskyddsanalys genomförd? Ja och kräver SUA-avtal när konsult är på plats. • Kommer uppdraget/produkten att kräva behandling/lagring av personuppgifter om Trafikverkets personal eller enskilda medborgare/allmänheten? (kontaktuppgifter, organisation etc räknas inte som personuppgift) Nej • Kommer personuppgifterna i så fall att behandlas/lagras i system utanför Trafikverket? Nej
Intern identifierare: Kvalificerad projektingenjör riskhantering inom program Västlänken