682870-2023 - ResultatSverige-Linköping: Mejeriprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mejeriprodukter
Referensnummer: Ks26 2023-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser mejeriprodukter för Linköpings kommun och Region Östergötland.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15530000 Smör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar mejeriprodukter, exempelvis mjölk, grädde, yoghurt etcetera.
Avtalets takvärde är 38 200 000.
Avtalets uppskattade värde uppgår till 64 000 000.