Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kostdataprogram
Referensnummer: 21/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kostdataprogram och upphandlas tillsammans med Åtvidaberg, Söderköping och Finspångs kommun.
Objekt och omfattning
Upphandlingen avser ett kostdatasystem av typen SaaS för kommunerna Kinda, Finspång, Söderköping och Åtvidaberg.
Upphandlingen avser en lösning där samtliga upphandlande kommuner har varsin kostdatabas men där möjligheten att dela recept med varandra mellan kommungränserna ska finnas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen