683145-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klimatkompensation
Referensnummer: 22/212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp och makulering av utsläppskrediter för klimatkompensation.
Förutsättningar för uppdraget
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av klimatkompensation för året 2022. Klimatkompensationen sker genom CER-krediter utfärdade från CDM-projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen