Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning och transport av flygaska från förbränning
Referensnummer: 1005768079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513400 Bortskaffande av aska
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser transport, mottagning, behandling/återvinning och slutomhändertagande av flygaska från Vattenfalls fjärrvärmeanläggningar i Uppsala, Jordbo, Nyköping och Ludvika.
Planen är att teckna avtal på fem år som börjar gälla 2023-01-01.
Upphandlingen börjar genom att anbudsgivaren kvalificerar sig i enlighet med ska-kraven som bifogats i eAvrop
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Ytterligare CPV-kod(er) 90513400 Bortskaffande av aska, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser transport, mottagning, behandling/återvinning och slutomhändertagande av flygaskor från avfallsförbränning och returträförbränning i Uppsala, samt flygaskor från samförbränningsanläggningarna i Jordbro, Nyköping och Ludvika. Vår långsiktiga ambition är att askorna ska kunna återanvändas till så stor del som möjligt och vi förbehåller oss rätten att nyttja del av volymen för att prova nya återvinningsprocesser. Nedan angivna mängder kan variera beroende på uppvärmningsbehov och bränsletyp.