683160-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Byggnation av pumpstation
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Överföringsledning Marv till Sarv, Totalentreprenad i Partnering
Referensnummer: UH 22-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232152 Byggnation av pumpstation
II.1.4.
Kort beskrivning
Överföringsledning från Mariefreds reningsverk till Strängnäs reningsverk i Partnering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45232431 Pumpstation för spillvatten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA ALLMÄN ORIENTERING
Strängnäs Energi och Miljö AB (SEVAB) arbetar inom fem affärsområden: Elnät, Vatten & Avlopp, Återvinning, Energi samt Marknad & Försäljning.
Eskilstuna Energi och Miljö (EEM) och SEVAB Strängnäs Energi (SEVAB) har i uppdrag att bedriva konkurrenskraftiga verksamheter inom energi- och miljöområdet som levererar optimal nytta till kunder och invånare med minimal miljöpåverkan. För att framgångsrikt kunna fortsätta erbjuda dessa samhällsbärande funktioner även i framtiden beslutade våra ägare att starta Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö (ESEM) – ett gemensamt driftbolag med ansvar för att driva och utveckla EEMs och SEVABs verksamheter och anläggningar.
Sedan 1 januari 2014 är alla medarbetare anställda hos ESEM och allt arbete som våra cirka 600 medarbetare utför, sker på uppdrag av EEM och SEVAB. Men även om driftbolaget är gemensamt är kommuninvånarna fortfarande kund hos SEVAB Strängnäs Energi, som äger anläggningarna och näten.
ESEM ägs av EEM och SEVAB, som i sin tur ägs av Eskilstuna Kommunföretag* respektive Strängnäs kommun. EEM och SEVAB äger varumärkena EEM och SEVAB samt anläggningar och distributionsnät för el, fjärrvärme, fjärrkyla, ånga, vatten, avlopp, återvinning och stadsnät. EEM och SEVAB äger också ett gemensamt elhandelsbolag för inköp och försäljning av el.
Denna upphandling avser Överföringsledning MARV till SARV. Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.32.
SEVAB:s styrelse har beslutat att reningsverket i Mariefred ska läggas ned och ersätta den med en överföringsledning till Strängnäs reningsverk.
Nu har ni som entreprenör möjlighet att hjälpa oss med att ersätta reningsverket i Mariefred med en överföringsledning till Strängnäs tillsammans med oss på ESEM som beställare i en partnering.
AFA.11 Byggherre
SEVAB, Strängnäs Energi ABOrgnr: 556527-5764
AFA.12 Beställare
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB Org nr: 556935-7501Kungsgatan 86631 86 Eskilstuna
I entreprenaden har ESEM för avsikt att organisera sig enligt nedan:
Vår organisation i entreprenaden:Avdelning Projekt och Investering har hand om planering och utförande av större projekt och investeringar inom affärsområde VA på Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB. Från avdelningen kommer ombud och projektledare att vara delaktiga.
ESEMs nyckelpersoner i entreprenaden:
Anna Lundell Ekwall, chef för projekt och investering VA samt ombudAnna arbetar som avdelningschef för avdelningen som ansvarar för genomförandet av VA-projekt och investeringar. Anna har 9 års erfarenhet av att arbeta som chef på olika roller inom samhällsbyggnad. Med VA projekt har Anna arbetat sedan 2019. Anna är strukturerad, saklig och kommer i detta projekt ha rollen som ombud för ESEM.
Mikael Rehnholm, projektledareMikael arbetar som projektledare för projekt inom ledningsbyggande och på vatten- och reningsverk. Mikael har jobbat som projektledare sedan 2016 på ESEM och kommer ha rollen som projektledare i detta projekt.
EkonomicontrollerProjektet har tillgång till ekonomicontroller för ekonomiska frågor.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Se Entreprenadkontraktet under omfattning.