Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av entrémattor inklusive tvätt-och utbytesservice
Referensnummer: 13406
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska tillhandahålla entrémattor, med eller utan individuellt/anpassat tryck, för hyra inklusive tvätt- och utbytesservice. Beställarna avser att hyra entrémattor i olika kvaliteter anpassade för olika offentliga miljöer, såsom bibliotek, skola- och förskola etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen