683687-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal Planerat gatuunderhåll Innerstaden
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Planerat gatuunderhåll Innerstaden
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal gällande planerat gatuunderhåll. Arbetena består av ombyggnation av gator, gångbanor, cykelvägar, justering av kantsten och gatuhöjder, anläggning av växtbäddar samt dagvattenanläggning mm. Antalet arbetsobjekt uppskattas till ca.30st per år, antalet varierar från år till år och är beroende av beställaren budgetläge. Någon volymgaranti lämnas inte.
Intern identifierareT2024-02272
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45233120 Vägbygge, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45236000 Markanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal Planerat gatuunderhåll Innerstaden