683994-2024 - Resultat
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Hollow core fiber system providing sub-6 fs pulses
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHollow core fiber system providing sub-6 fs pulses
BeskrivningThis public procurement consist of a laser system that comprises a hollow core fiber-based system providing pulse compression to sub-6 fs pulse duration and pulse energy above 10 μJ at a central operating wavelength of 1030 nm. This system will be used in the framework of an ERC Starting Grant project at the Department of Physics.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98613:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38500000 Apparater för kontroll och provning