684001-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Instrument för storskalig DNA sekvensering
Referensnummer: 2022-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
GMCK har behov att investera i sekvenseringsteknologi som möjliggör storskalig DNA sekvensering på ett som är förenligt med EU-förordning 2017/746 om medicintekniska produkter för in vitro-diagnostik. Sekvenseringsteknologi ska möjliggöra flera olika typer av sekvenserings-baserade analyser, inklusive bred panelsekvensering, exomsekvensering samt helgenomsekvensering, för både ärftliga och
förvärvade diagnostiska frågeställningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen