68401-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Personbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personbilar - Poolbilar och förmånsbilar
Referensnummer: RJL 2021/2289
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna ramavtalsupphandling omfattar 2 delområden:
DELOMRÅDE 1
- behovet av poolbilar (korttidspoolen samt långtidspoolen) till Region Jönköpings läns olika verksamheter. Inom detta delområde så ligger behovet i det mellanstora personbilssegmentet.
DELOMRÅDE 2:
- behovet av förmånsbilar till Region Jönköpings läns högre tjänstemän samt förtroendevalda politiker. Inom detta delområde så ligger behovet främst inom premiumsegmentet för personbilar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 50111000 Skötsel, reparation och underhåll av bilpark, 50111100 Förvaltning av vagnpark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen