Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresadministrationssystem
Referensnummer: KS26 2023-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Boendeenheten i Linköpings kommun administrerar uthyrning av bostäder till personer med till exempel social problematik (t.ex. skyddad identitet, missbruk mm.) och flyktingar. Bostäder hyrs in av privata och kommunala aktörer och hyrs sedan ut i andra hand till ovannämnda personer (hyresgäster). Boendeenheten är nu i behov av att upphandla ett nytt system för att administrera uthyrningen och förvaltningen av bostäder.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett system.